prdctimg Hon'ble Former Judges

Hon'ble Shri Justice S. H. Kapadia

buletimg Home buletimg Former Judges


national emblem

Hon'ble Shri Justice S. H. Kapadia
B.A. (Hons.), LL.B
Justice Sarosh Homi Kapadia was born on 29th September, 1947. He enrolled as an Advocate on 10th September 1974. Practiced in the Bombay High Court, both on the Original Side and Appellate Side. He was appointed as an Additional Judge of the Bombay High Court on 8th October 1991. He was appointed as a Permanent Judge of the Bombay High Court on 23rd March 1993. Appointed as a Judge of the Special Court (Trial of Offences Relating to Transaction in Securities) Act, 1992 on 15-10-1999. He was elevated as Chief Justice of the Uttaranchal High Court on 5-8-2003. He was elevated to the Judge of the Hon'ble Supreme Court of India on 18-12-2003. He was elevated as the Chief Justice Of India (CJI) on 12-05-2010. He was retired on 29-09-2012.
| Back to : Top |


Home

spacerimg